Drejtësia për masakrën në Srebincë dhe ato në Kosovë të vihet në vend

Autori:Avdyl Pajaziti

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Vesli në 20 vjetorin e masakrës së Srebincës në Bosnjë, ka thënë se në këtë qytet është bërë masakra më e madhe që nga pas Lufta e dytë Botërore.
Vesli në hapje të punimeve të seancës së Kuvendit të Kosovës, tha Srebnica një qytet i lashtë u shkatërrua brenda pak orëve nga barbaria e ushtrisë serbe.

Ai ka thënë se një fat të tillë e kanë përjetuar edhe qytetarët e Kosovës, ku përmendi masakrën e Reçakut, Prekazit  duke kërkuar që drejtësia të vihen në vend për këto masakra.

Në nderim të viktimave të masakrës së Srebenicës, deputet kanë mbajtur një minutë heshtje.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/drejtesia-per-masakren-ne-srebince-dhe-ato-ne-kosove-te-vihet-ne-vend/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala