Dorëzohet Serbia, pranon kodin telefonik

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri i Tregtisë, Turizimit dhe Telekomunikacionit në Serbi, Rasim Lajiq, ka thënë se Beogradi në dialog me Prishtinën insiston që të marrë licencën për një operator fiks e mobil në Kosovë, në ndërkohë që kjo e fundit merr kodin telefonik

Sipas tij, me licencimin e këtij operatori do të bëhej e mundur që thirrjet nga Serbia në Kosovë të trajtoheshin si thirrje lokale e jo ndërkombëtare, shkruan B92,

“Ne duam të Telekom mori licencën për funksionimin e telefonisë mobile dhe telefoninë fikse në territorin e Kosovës dhe se numrat e telefonit nga Kosova në Serbi qendrore trajtohen si një lokal, jo ndërkombëtare. Për këtë ka një zgjidhje dhe unë nuk mendoj se në lidhje me këtë çështje nuk mund të ketë probleme të mëdha” tha Lajiq, raporton lajmi.net

Kosova dhe Serbia janë duke diskutuar në Bruksel për çështje të ndryshme, në mesin e tyre edhe për telekomin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/dorezohet-serbia-pranon-kodin-telefonik/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala