Dogana zhvatë dhe ngulfat bizneset

Autori:Avdyl Pajaziti

“Shumë nga bizneset po ankohen se si Doganat po i ngulfatin ato dhe po i zhvatin në veçanti bizneset e ndershme vetëm e vetëm për të kënaqur interesat e oligarkëve, që janë të lidhur me pushtetin”, tha Lutfi Rexhepi, ekspert i Doganave

Bizneset po ankohen se si po ngulfaten dhe po zhvaten nga Doganat në veçanti vetëm e vetëm për të kënaqur interesat e oligarkëve, që janë të lidhur me pushtetin.

Analistët dhe përfaqësuesit e kompanive të dëmtuara shprehin pakënaqësi se përse po hesht ministri i Financave për standardin e dyfishtë, që po e përdor Dogana e Kosovës në trajtimin e operatorëve ekonomikë.

Sipas tyre, Dogana po favorizon paligjshëm disa biznese. Por, këto akuza në adresë të tyre i ka mohuar zëdhënësi i Doganave të Kosovës, Adriatik Stavileci.

Ai për gazetën, “Kosova Sot”, lidhur me këtë çështje theksoi se Dogana e Kosovës ngulfat biznesin, por vetëm kërkon nga bizneset pagesën e saktë të taksave, të cilat janë të përcaktuara me ligj.

“Të gjitha raportet ndërkombëtare e kanë vlerë- suar performancën e Doganës së Kosovës, si p.sh. Raporti i Progresit nga Komisioni Evropian”, është shprehur ai.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/dogana-zhvate-dhe-ngulfat-bizneset/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala