Do të refuzohen 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani

Autori:Avdyl Pajaziti

Pritet që Gjermania të refuzojë këtë vit 75 mijë kërkesa azili të emigrantëve nga Evropa Juglindore, ndërsa në të njëjtën kohë do të përshpejtojë procedurat për dhënien e azilit, si dhe procedurat e dëbimit të njerëzve që vijnë nga vendet që konsiderohen të sigurta, kështu që mund të përqendrohet me refugjatë nga Siria dhe Iraku.

“Der Spiegel” raporton se Gjermania deri tani këtë vit ka deportuar më shumë se 10 mijë shtetas të huaj, por shumica e tyre janë nga vendet e Ballkanit Perëndimor, kryesisht nga Serbia dhe Maqedonia, përcjell albinfo.ch.

Gjermania pret në vitin 2015 një fluks prej 800 mijë refugjatësh dhe emigrantësh nga Lindja e Mesme dhe Afrika, të cilët janë katër herë më shumë në krahasim me vitin 2014. Pritet që numri i njerëzve të cilët do të kërkojnë strehim në Gjermani deri në fund të vitit të kalojë shifrëm një milion njerëz.

Me ligjet dhe rregulloret relativisht liberale për dhënien e azilit, Gjermania është ndër vendet e Bashkimit Evropian me numrin më të lartë të personave të pranuar që ikin nga luftërat në Lindjen e Mesme, si dhe emigrantë ekonomikë që vijnë nga Evropa Juglindore.

Kreu i Agjencisë Federale për Migrim, Manfred Schmidt, tha për Der Spiegel se autoritetet do të vendosin deri në fund të vitit 2015 për më shumë se 75 mijë kërkesa azili nga vendet e Ballkanit Perëndimor, dhe kjo është pothuajse e sigurt që të gjithë ata do të refuzohen.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/do-te-refuzohen-75-mije-kerkesa-te-azilanteve-nga-ballkani/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala