Disa propozime për pushime të lira e të mira

Autori:Zekirja Shabani

Kamboxhia

E besoni apo jo, Azia Juglindore mund të jetë një destinacion tepër ekonomik. Kamboxhia është vendi ku mund të gjeni shtretër me 2 dollarë dhe ushqim e birrë për 50 cent e kjo sipas HostelBookers. Edhe në brigjet e Angkor Wat që vlerësohet si destinacioni më i shtrenjtë ju do të shpenzoni maksimumi 20 dollarë në ditë.

Kur turisti Wes Rogers ndërmori një udhëtim në Kamboxhia, ai shpenzoi për fjetjen 5 dollarë në natë, ndërsa ushqimi ishte edhe më i lirë. “Arrita në përfundimin se kushtonte më pak që të haja në Azi se në shtëpinë time”, tha Rogers. Sipas tij, jeta, në disa vende ekzotike ku mund të kalosh ditën me 10 euro, është vërtet fantastike.

Laos

Ky është një tjetër destinacion tepër ekonomik në Azinë Juglindore. Sipas HostelBookers, në të ju mund të gjeni hotele ku dhoma ju kushton 1 deri në 2 dollarë nata dhe ushqimi më pak se 10 dollarë. Turistët thonë se në këto vende mund të gjenden shtëpi pushimi që janë më të këndshme dhe më komode se hotelet.

Xhamajka

Turistët e vlerësojnë Xhamajkën për mundësitë e shumta që ofron, për lokalitetet ku mund të qëndrohet me 5-10 dollarë. Në opinionet e tyre ata shkruajnë se duhet të zgjidhen ato destinacione që ju japin mundësi që të blini gjëra që janë tradicionale të lokaliteteve, pra fruta dhe perime të freskëta e që më pas mund të përgatiten në vendin e akomodimit.

Kina

Sipas Thrillist, qytetet kineze janë destinacione me mundësi të shumta ku mund të akomodoheni për më pak se 20 dollarë apo të gjeni ushqime për 2-5 dollarë.

Brett War menaxhon apartamente me qira në Shenzhen për më pak se 5 dollarë në ditë dhe rekomandon që të qëndrohet në vendet e zhvilluara, si Shangai ose Hong Kongu nëse buxheti është i kufizuar. Sipas tij, në Kinë, ndryshe nga çfarë ndodh në Perëndim çmimet janë të negociueshme, asgjë nuk është fikse.

Fixhi

Fixhi ka rreth 300 ishuj, reputacioni i të cilave është se janë destinacione të shtrenjta. HostelBookers rekomandon që të mënjanohen resortet ku nata kushton 1,000 euro personi dhe të kërkohen hostele që kanë çmime deri në 25 dollarë në natë. Në këta ishuj, plazhet janë falas.

Nikaragua

Nuk ka asnjë dyshim që Kosta Rika është shumë tërheqëse, por e njëjta gjë mund të thuhet edhe për vendin fqinj, Nikaragua. Me më pak se 10 dollarë mund të siguroni ushqim të shijshëm, pastaj mund të shijoni sërfin dhe plazhet e mrekullueshme.

Tajlanda

Sipas Thrillist, Tajlanda ofron shumë aktivitete që mund t’i realizoni për 15 dollarë, dhoma hoteli me 6 dollarë nata, ushqim me 5 dollarë dhe birra të ftohta me 2 dollarë. Shumë vende të mahnitshme në Tajlandë mund të zbulohen me një buxhet të vogël.

Tajlandezët janë shumë miqësorë e nëse nuk gjeni meny në gjuhën angleze, ata do t’ju ndihmojnë me dashamirësi.

Bali

I pozicionuar në mes të oqeaneve Indian dhe Paqësor, Azisë dhe Australisë, ishulli indonezian i Balit është një destinacion ekzotik shumë i lakmueshëm nga turistët. Sipas Clayton B. Cornell, një udhëtar me kohë të plotë që aventurat i publikon në blogun e tij, SpartanTraveler, në Bali, shpenzimet ditore mund të shkojnë deri në 20 dollarë. Në këtë destinacion mund të merrni bujtina me qira që kushtojnë rreth 10 dollarë nata ose të konsumoni vakte që llogariten nga 1.5 – 3 dollarë.

Vietnami

Perëndimorët po rizbulojnë Vietnamin si një destinacion i rëndësishëm kulturor dhe historik që nuk duhet të neglizhohet. Nga Halong Bay, në Ho Chi Minh City, udhëtarët po tërhiqen nga plazhet, parqet kombëtare, muzetë dhe kuzhina autentike.

“Çelësi i kursimit të parave është të udhëtoni si një lokal”, – thotë Rocky Horan i BookingGuru.org. Kjo përfshin marrjen e një autobusi lokal kundrejt atij që mund t’ju rezervojë një agjent udhëtimesh. Kur të mbërrini në destinacionin tuaj, shikoni për dhoma me qira dhe hotele të menaxhuara në nivel lokal. Shpesh në destinacione plazhi, vendasit japin me qira dhoma për më pak se 5 dollarë nata.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/disa-propozime-per-pushime-te-lira-e-te-mira/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala