Diaspora mëson shqip

Autori:Zekirja Shabani

Ministri i Diasporës Valon Murati në takimin me ministren e Arsimit të Shqipërisë, Lindita Nikolla arritën në ujdi për nënshkrimin e marrëveshjes për mësimin e gjuhës shqipe në diasporë.

Të dyj palët kanë rën dakord që të dyja qeveritë në takimin e ardhshëm të nënshkruajnë marrëveshjen për unifikimnin e mësimit plotësues të gjuhësh shqipe në diasporë.

“Nga ne, si Ministri e Arsimit do të gjeni mbështetje të plotë në të gjitha projektet që ndërmirren për të mirën e diasporës. Ndjehemi të obliguar ti ndihmojmë bashkatdhetarët tanë që të mësojnë gjuhën, traditën, kulturën dhe historinë e vendit të tyre”, tha ministrja Nikolla.

Ndërsa, ministri Murati u shpreh mirënjohës për gatishmërinë e ministres Nikolla për të nënshkruar marrëveshjen, e cila është shumë me rëndësi për atdhetarët në diasporë.

“Marrëveshja do të jetë e dobishme jo vetëm për atdhetarët në diasporë, por edhe për dy shtetet tona. Ne, duhet ti qasemi kësaj marrëveshje me metoda inovative, dhe me përfshirjen e teknologjisë informative”, tha ministri Murati.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/diaspora-meson-shqip/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala