Dhjetë librat që duhen lexuar nga çdo ekonomist

Autori:Avdyl Pajaziti

Studentat të cilët studiojnë shkencën e ekonomisë, dhe janë të interesuar të dijnë çfarë të lexojnë, këtu janë dhjetë librat më me nam të ekonomisë, e përzgjedhur nga listmuse.

Disa prej këtyre librave janë edhe të përkthyera në gjuhën shqipe.

  1. The Wealth of Nations (Pasuria e Kombeve), nga Adam Smith – është argumenti i parë shkencorë rreth themeleve të ekonomisë politike, është pikë referimi për pasuesit e mendimit ekonomik.

 

  1. Capital (Kapitali), nga Karl Marx –një libër i cili të ndihmon të kuptosh kapitalizmin, shoqërinë borgjeze dhe konfliktin e klasave ekonomike.

 

 

  1. The General Theory of Employment, Interest and Money (Teoria gjenerale e punësimit, interesit dhe parasë), nga John Maynard Keynes – konsiderohet si vepra më e madhe e autorit në fjalë, cilësohet për krijimin e terminologjisë të makroekonomisë moderne. Konsiderohet libër revolucionar, siç njihet ndër ekonomistët si “Revolucioni Kejnsian”.

 

  1. The Great Transformation: The Political and Economic Origins of Our Time (Transformimi i madh: Origjina e politikës dhe ekonomisë në kohët tona), nga Karl Polanyi – në këtë klasik të historisë dhe mendimit shoqëror të ekonomisë, autori analizon ndryshimet ekonomike dhe shoqërore të cilat u sollën nga “transformimi i madh” i revolucionit industrial.

 

 

  1. Globalization and Its Discontents (Globalizimi dhe pakënaqësitë e saj), nga Joseph Stiglitz – Ky libër i fuqishëm dhe revolucionar, na jep një përshkrim të shkurtër mrapa dyerve të mbyllura të institucioneve financiare, i shkruar nga autori që ka fituar çmimin nobel për Ekonomi.

 

  1. Capitalism, Socialism, and Deomcracy (Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia), nga Joseph A. Schumpeter – në këtë libër Schumpeter na ka njoftuar me konceptin e “shkatërrimit kreativ”, e cila ndryshoi përgjithmonë se si ekonomia globale perceptohet.

 

 

  1. The Conquest of Bread (Pushtimi i Bukës), nga Peter Kropotkin – është libri që na jep një përshkrim të detajuar se si duket shoqëria ideale.

 

  1. Economics and Ëorld History: Myths and Paradoxes (Ekonomiksi dhe Historia Botërore: Mitet dhe Paradokset), nga Paul Bairoch – autori në këtë libër shpjegon njëzet mitet më të shquara rreth historisë së ekonomisë.

 

 

  1. The Aufflent Society (Shoqëria e Pasur), nga Kenneth Galbraith – me anë të zakonit, elkouencës, dhe humorit, ekonomisti i Harvard, hyn në zemrën e asaj se çfarë nënkupton siguria ekonomike.

 

  1. Individualism and Economic Order (Individualizmi dhe rendi Ekonomik), nga Friedrich Hayek – në këtë koleksion të shkrimeve, laureati për çmimin nobel Friedrich Hayek, diskuton temat nga një aspekt i moralit filozofik rreth tregut të lirë kundër ekonomisë socialiste.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/dhjete-librat-qe-duhen-lexuar-nga-cdo-ekonomist/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala