Deputetja serbe tani akuza drejt Veselit

Autori:Avdyl Pajaziti

Deputetja e Kuvendit të Serbisë, Maria Obradoviq nuk u ndalë vetëm me akuzat në foltore se marrëveshja e arritur në mes palëve për të mos përmendur fjalën Republikë, e cila u prish nga kryeparlamentari Kadri Veseli.

Ajo madje shkoj edhe përtej kësaj, duke thënë se kulturën politike ose e posedoni ose jo. Këto deklarata i bëri Obradoviq, derisa u pyet nga gazetarët se a është kërkuar nga deputetët serb që të mos përmendin termin “ Kosova dhe Metohia”.

“Po ka qenë një marrëveshje e tillë, edhe zonja Blerta e cila udhëheqë me fokusin e grupit parlamentar ka premtuar se do të jetë ashtu, mirëpo e keni parasysh ju nuk mund t’i mbani njerëzit absolutisht nën kontroll, ekziston diçka që quhet nivel i kulturës politike dhe vetëdije e marrëveshjes së arritur. E këtë nuk mund t’ia ndaloni askujt, këtë ose e posedoni ose jo”, tha Obradoviq.

Ajo bashkë me një grup deputetesh nga Serbia po qëndrojnë në Kosovë, me ftesë të Grupit të Grave Deputete të Kosovës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/deputetja-serbe-tani-akuza-drejt-veselit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala