Depresioni gjatë stinës së verës

Autori:Avdyl Pajaziti

Shkencëtarët, vunë re se njerëzit preken më shumë nga kjo gjendje e depresionit gjatë stinës së verës, sesa në dimër.

Në këto studime të bëra, e vetmja që ka arritur të tregojë se ekziston një lidhje me mërzitjen, ka qenë temperatura.

Kështu kërkuesit kanë hedhur hipotezën se mërzitjet kanë efektin e ftohjes së trurit, përmes frymëmarrjes dhe pozicionimit të gojës e kokës.

Deri më tani shkenca nuk ka arritur të shpjegojë me saktësi se për çfarë shërben mërzitja dhe veprimet e mërzitshme. Mes teorive të shumta mbi mërzitjen, vjen një e re, e cila thotë se mërzitjet ftohin trurin.

Sipas Aleancës Kombëtare të sëmundjes mendore, një pjesë e vogël e njerëzve përjetojnë depresion sezonal gjatë verës dhe dimrit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/depresioni-gjate-stines-se-veres/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala