Del nga burgu pas 44 vjetësh, ja si i duket jeta moderne (Video)

Autori:Avdyl Pajaziti

Otis Johnson ka qenë i burgosur për 44 vjet sepse kishte tentuar ta vriste një polic.

Ai ishte 25 vjeçar kur u dënua me burg e tashmë është 69 vjeç kur për herë të parë është ballafaquar me jetën jashtë grilave.

Jashtë tyre, ai kuptoi që bota ka ndryshuar shumë e madje tani është një vend tërësisht tjetër – shumë më dinamike në krahasim me botën që la pas në fund të viteve 60-ta.

Në një intervistë për Al Jazeera, Johnson që së fundmi ka vizituar Times Square në New York City, ai ishte surprizuar dhe konfuz me botën moderne dhe teknologjinë që e rrethonte.

Njerëzit me “tela në veshë” duke dëgjuar muzikë që duken sikurse agjentë të CIA e kalimtarët “duke folur me veten” në iPhone.

Johnson na tregon një perspetivë interesante për botën tonë moderne dhe teknologjinë që ndoshta ne i marrim si të mirëqena.

Pavarësisht gjithë këto gjëra me të cilat ballafaqohet, Johnson shprehet i lumtur që është rikthyer në shoqëri.

“Është shumë mirë që të jesh i lirë”.

Sidoqoftë jeta e tij prapa grilave, ka lënë shenja të pariparueshme në jetën e tij.

Ai më nuk ka kontakte me familjen e tij dhe ka kujtime të rralla me dy mbesat e saj që tani duhet të jenë gra të moshës së mesme.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/del-nga-burgu-pas-44-vjetesh-ja-si-i-duket-jeta-moderne-video/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala