Dalin në shesh qindra skelete në Paris

Autori:Avdyl Pajaziti

Mbi 200 skelete janë zbuluar nën një supermarket në qendër të Parisit. Në atë vend dikur ishte një spital dhe varreza të shekullit 12-të. Por, spitali ishte shkatërruar në fund të shekullit 18 dhe varrezat ishin zhvendosur. Skeletë dolën në pah gjatë një rindërtimi të supermarketit Monoprix.

Viktimat ishin varrosur sipas arkeologëve në 8 varre të mëdha. Nuk bëhej fjalë për viktima të ndonjë konflikti, por të ndonjë sëmundje. Për këta skeletë do të bëhen edhe prova gjenetike nëse ishin të afërt.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/dalin-ne-shesh-qindra-skelete-ne-paris/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala