Daily Mail: Sicilia dhe Greqia në rrezik nga Cunami

Autori:Gazeta Fjala

Një cunami i madh në detin Mesdhe mund të rrezikojë jetët e 130 milionë njerëzve që jetojnë në bregdet, kanë paralajmëruar shkencëtarët, raporton Daily Mail.

Hulumtuesin janë duke ekzaminuar masën e tërmeteve që goditën bregun verior të Afrikës dhe kanë paralajmëruar se këto tërmet mund të krijojnë valë të mëdha.

Ata kanë gjetur se nëse një tërmet me magnitudë 7.0 mund të zhdukte nga sipërfaqja një pjesë të Sicilisë dhe jugun e Kretës në Greqi.

Studiuesit kanë thënë se ky është një fenomen që ndodhë çdo 100 vjet dhe se tani është koha që të ndodhë cunami i radhës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/daily-mail-sicilia-dhe-greqia-ne-rrezik-nga-cunami/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala