Çohu reagon për dështimin e përzgjedhjes së auditorit për financat e partive politike 

Autori:Gazeta Fjala

Organizata Çohu përmes një komunikate për media ka reaguar ndaj Kuvendit të  Republikës së Kosovës, për siç thonë ata dështimin për të përzgjedh auditorët për të audituar raportet vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatave zgjedhore.

“Pasqyrat financiare vjetore për vitet 2013 dhe 2014 si dhe deklarimet financiare për shpenzimet gjatë zgjedhjeve lokale (2013) dhe atyre nacionale (2014), nuk janë publike pikërisht për shkak të dështimit për t’i audituar financat e partive politike”, shkruan Çohu transmeton Gazeta Fjala.

Sipas tyre, mungesa e këtyre të dhënave pengon transparencën dhe llogaridhënien e subjekteve politike karshi qytetarëve dhe tregon për mungesë serioziteti nga ana e institucioneve publike për të siguruar qasje të plotë dhe të papenguar në pasqyrat financiare të subjekteve politike. / Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cohu-reagon-per-deshtimin-e-perzgjedhjes-se-auditorit-per-financat-e-partive-politike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala