Çmimi i naftës 20 dollarë për fuqi në vitin 2016

Autori:Avdyl Pajaziti

Ulja e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare pritet të kapë nivele të paregjistruara më parë.
Paralajmërimi vjen nga analistët e Goldman Sachs, sipas të cilëve çmimi i naftës do të shkojë deri në 20 Dollarë për fuqi në vitin 2016.

Analistët e lidhin këtë paralajmërim me mbingopjen e tregut të hidrokarbureve krahasuar me parashikimet. Prodhimi i tepërt dhe reagimi i shpejtë i tregjeve solli këtë fundjavë një ulje në vlerën e 45.12 dollarë për fuqi nafte.

Ndërkohë shihet si problematik fakti që prodhuesit e mëdhenj të naftës nuk duan të ulin prodhimin e tyre pavarësisht parashikimeve dhe paralajmërimeve të analistëve.

Analistët mendojnë se për të shmangur krijimi e rezervave apo stoqeve të mëdha të naftës prodhimi duhet të ulet me 605 fuqi në ditë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cmimi-i-naftes-20-dollare-per-fuqi-ne-vitin-2016/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala