“Çmenduritë” e pasanikëve me avionët e tyre (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Trendi më i ri i ultrapasanikëve është që të blejnë avionë të mëdhenj dhe t’i ndryshojnë interiorin për të krijuar një atmosferë fantastike.

Sipas Forbes, në mbarë botën janë 1741 miliarderë dhe nuk është çudi që kjo industri është në lulëzim.

Pasi u sollëm para pak ditësh fotot se si ishte transformuar një avion Boeing 747, shihni këtë koleksion me “çmenduri” miliarderësh.

avioni

avioni1

Elite travellers are also expecting improved food service on their jets, with kitchens ca[able of creating gourmet mealsThere are no limits to designs that can be created for discerning customers and private jet companies are pushing the boundaries to recreate the comforts of home on boardLeather upholstery, sumptuous handwoven carpets, chandeliers and gold touches are becoming standard on luxurious jetsFull bathrooms, with showers and all the mod cons you would expect at home are also setting a new standard on private planesLuxurious fabrics are an easy way to inject some glamour into a private jet and create a more homely feelOne private jet design even includes a poker table as part of a casino theme on boardColoured lighting, new window designs and futuristic furniture are all allowing clients to completely customise their on board experienceThe ultimate luxury for frequent fliers is not to feel like they are cramped on a standard jetThe idea of modern jet design is to provide everything the customer would expect to find in their home - to the same standardIn private aircraft, a lot of attention is given to the design of the aircraft seats, with style, trim and materials carefully consideredAccording to AirJet Designs, customers no longer want boring grey and beige colours when planning private jet interiorsFellow private jet design company Comlux invests huge amounts of time and money in noise reduction and improving the flight experience for clientsNoise reduction is one of the most important luxuries that companies such as Comlux are working on, to provide a more relaxed journey for customersCustomers can choose every element of their jet, from the exact pieces of wood used to the accessories that are incorporated into the designAccording to Comlux, lighting manufacturers are now offering infinite control and colour adjustability to create a unique cabin experienceSaudi Arabian Prince Alwaleed bin Talal al-Saud is famous for his stable of private jets with luxurious interiorsThe Saudi prince had a specially designed central seat in the middle of a golden lounge with thick carpets and marble tops in his personal A380 jet

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cmendurite-e-pasanikeve-me-avionet-e-tyre-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala