Çmenduria e festës së domatës

Autori:Avdyl Pajaziti

Në Sutamarchan të Kolumbisë është mbajtur “Festa e domates”, që ka mirëpritur mijëra vetë, të cilët kanë gjuajtur njëri-tjetrin me domate.

Në Sutamarchan të Kolumbisë është mbajtur “Festa e domates”, që ka mirëpritur mijëra vetë, të cilët kanë gjuajtur njëri-tjetrin me domate.

Kjo zonë njihet për kultivimin e domatës, ndërsa kjo festë, që ka nisur nëntë vite më parë, është frymëzuar nga një festë e ngjashme në Valencia të Spanjës.

Vitin e kaluar rreth 22 mijë persona morën pjesë në një festë të tillë, ndërsa ishin shfrytëzuar mbi 125 tonë domate. Shumë prej pjesëmarrësve udhëtojnë me kilometra për të marrë pjesë në këtë festë.

Festa që zgjat për tre ditë, përpos “sulmeve” me domate, përfshin edhe dy gara; atë që gjen domatën më të madhe dhe atë që konsumon sa më shumë domate në një periudhë të caktuar kohe.

domate0809

domate08091domate08092

domate08095

domate08097

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cmenduria-e-festes-se-domates/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala