Çka është paradoksi ?

Autori:Zekirja Shabani

Fjala ‘paradoks’ është fjalë me të cilën ndoshta përballemi çdo ditë, mirëpo ka shumë mundësi që nuk e kuptojmë si duhet.

Në fjalorin shqip-shqip fjala paradoks përshkruhet kështu, “Mendim që bie në kundërshtim me atë që dihet a që është pranuar përgjithësisht si e vërtetë; ide pak e çuditshme në vështrimin e parë, që duket se bie në kundërshtim me arsyen e shëndoshë, por që mund të jetë e vërtetë.”

“Dukuri e çuditshme, që bie në kundërshtim me njohuritë shkencore ose me përvojën e zakonshme, por që ka arsyen e vet; diçka e papritur dhe e pabesueshme.”

Shembuj të paradoksit.

  1. Unë jam askush.
  2. “Është keqardhje që rinia të shpenzohet në rini.” – George Berndar Shaw
  3. Në qoftë se nuk e ke marurr mesazhin, më telefono.
  4. Unë gjithmonë gënjej.
  5. Mund të kursesh para duke i shpenzuar ato.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cka-eshte-paradoksi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala