Çka është Marketingu?

Autori:Zekirja Shabani

Pa marrë parasysh se a është restaurant me 40 puntorë, apo kontabilist i vetëm, çdo biznis ka nevojë ta kuptojë vlerën e marketingut.

Marketingu të ndihmon ta arrish audiencën e targetuar, ta rritësh bazën e konsumatorëve, dhe së fundi ta rrisësh profitin tënd. Marketingu është më shumë sesa kapmanjat e mëdha të reklamave dhe logove atraktive. Marketingu është pjesë kyçe e biznisit tënd dhe ka nevojë të jetë në planet tuaja që nga fillimi i udhëtimit biznesor.

Çka nënkuptohet me Marketing?

Ka shumë definicione përsa i përket marketingut. Nga aspekti gjuhësor fjala Marketing rrjedh nga gjuha angleze, ‘Market’ dmth treg, ndërsa sufiksi ‘ing’ – tregon një veprim që po ndodhë tani. Ndërsa përsa i përket aspektit ekonomik, marketierët kanë dhënë definicionet e tyre. Si përbledhje marketingu mund të shprehet si një përzierje e aktiviteteve biznesore, të cilat punojnë drejt një qëllimi më të madh për ndërtimin e brendit dhe biznesit. Marketingu ka të bëjë me identifikimin dhe kuptimin e konsumatorëve dhe zhvillimin e produkteve për të cilat kanë nevojë ata. Marketingu është i rëndësishëm në shumë aspekte të biznisit tënd, duke filluar se si përshëndeten konsumatorët tuaj në telefon, procedurat e shërbimeve ndaj konsumatorëve, qfarë rroba vishen nga stafi, e deri tek e-maili yt.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cka-eshte-marketingu/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala