Cilësitë e Steve Jobs që e bënë atë gjeni

Autori:Zekirja Shabani

Si ish shef i Steve Jobs, Jon Skulli, i cili e drejtoi kompaninë ‘Apple’ nga 1983 deri në 1993, tregon cilësitë që Stiv Jobs i posedonte.

“Një gjë të cilën e mbaj mend më së shumti reth Steve Jobs është se sa pasionant ishte në atë që e bëntë. Ai ishte në gjendje të sakrifikonte aq shumë gjëra të jetës së tij për të lënë një “gjurmë në univers”, siq thoshte ai.

Skulli-t gjithashtu i kujtohet, se “Jobs nuk ishte tip i lehtë të krahasoheshe me të” ai ishte në mënyrë konstante “inspirues, dhe gjithmonë karizmatik” dhe një “gjeni i vërtetë”.

Çka i’a theksonte këto cilësi ? Dhurata e vërtetë që Zoti i’a dha Jobs-it nuk ishte në aftësinë e tij për të krijuar gjëra të reja, thotë Skulli, por talenti i tij i mrekullueshëm për ‘zgjidhjen e nyjeve’. “Inovacioni ndodhë së pari në avatazh të industrisë”, thotë ai.

“Dhe në qoftë se një fushë përplaset me fushën tjetër, atëherë këtu e ka vendin inovatori.”

Jobs nuk ishte zbulues, por ishte vizionar, i cili kombinonte atë që e shihte nga fushat e ndryshme për të prodhuar produkte mbresëlënëse e unike. Për të krijuar fotografi digjitale për iPhone, Jobs përmblodhi “njohuritë e tij në fushën e elektronikës, në ‘wireless’ të telefonave mobil, si dhe aftësitë e tij si inxhinier softuerik”.

Skulli poashtu tha për gjeniu-n Jobs se “paraja nuk ishte priorieti i tij, ai vetëm donte që ta bënte rrjedhën e jetës më të lehtë”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cilesite-e-steve-jobs-qe-e-bene-ate-gjeni/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala