Cila diplomë ju bën të pasur?

Autori:Zekirja Shabani

Dikush studion atë që dëshiron, dikush kishte shkuar në një fakultet për shkak të presionit nga familja dhe dëshira e prindërve, dikush do një diplomë që më lehtë të punësohet. Por çfarë të studiojnë ata që duan të jenë të pasur?

„Business Insider” ka përgjigje për këtë pyetje: Inxhinierët. Më shumë se një e pesta, përkatësisht 22 për qind e njerëzve janë më të pasurit e botës që kanë studiuar të bëhen inxhinier. Nëse inxhinier nuk tingëllon si profesion atraktiv, paramendoni për „Business” diplomën e kanë 12 për qind të njerëzve më të pasur në botë.

Interesant është se në vendin e tretë janë ata të Fakulteteve të Arteve dhe pas tyre vijnë diplomat e ekonomistëve, shkencëtarëve, matematikantëve dhe avokatëve.

Studentët e shkencave sociale duhet të jenë me më shumë fat herën tjetër.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cila-diplome-ju-ben-te-pasur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala