Çfarë të mos bëni në disa vende

Autori:Avdyl Pajaziti

Këto janë rregulla morale dhe etike të cilat janë pjesë e shoqërisë në disa vende të botës.

Norvegji është e ndalur që të ua ngulësh sytë njerëzve të zhveshur në rrugë, pasi që ata këtë e konsiderojnë si gjë normale

Japoni është e ndaluar që ti lësh bakshish ndokujt, pasi që nuk është pjesë e kulturës.

Singapor mund të dënohesh për shumë gjëra: për ushqim të zogjve, urinim në publik, pirje të duhanit në publik.

Kroaci është e ndaluar që ta ngritni gishtin e madh, tregues dhe gishtin e mesëm përnjëherë, sepse kjo tregon shenjën nacionale të Serbisë.

Kenia nuk lejohet mosrespektimi i feve, dhe poashtu është e ndaluar që të jesh i padurueshëm.

Zelandë të re ndalohet që të bësh shaka për Ragbi, Lord of the Rings dhe mbretëreshën e Anglisë.

Indi ndalohet puthja publike.

Francë ndalohet biseda rreth parave,

Kile nuk është e hijshme të hash me duar.

Gjermani është e ndalur që të shikosh ngultas, si dhe nuk lejohet urimi i ditëlindjes një ditë përpara.

Meksikë nuk lejohet përkrahja e njerëzve, nuk është etike të ofendohesh lehtë

Britaninë e Madhe nuk lejohet të hysh pa rend, nuk bën të pyesësh për pagën e dikujt.

Irlandë në qoftë se nuk je Irlandez mos u mundo të imitosh aksentin e tyre.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cfare-te-mos-beni-ne-disa-vende/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala