Çfarë ndodh me Greqinë sapo të largohet nga eurozona?

Autori:Zekirja Shabani

Në tregjet financiare, një monedhë e re fillimisht duhet të ketë një kod monedhe, që të mund të identifikohet nga kompjuterat për tregti dhe pagesa. Kjo është një çështje që e zgjidh Organizata Ndërkombëtare e Standardeve, me seli në Zvicër. Struktura është e tillë që një kod i tillë krijohet brenda një ditë, nqs është e nevojshme.

Kaq..?

Në realitet nuk është kaq e thjeshtë. Kalimi tek një monedhë e re merr me vete një risk kur vjen pun ate zgjidhja e kontratave financiare të shumë kohëve më parë. Ka edhe një hapësirë të madhe diskutimi ligjor kur vjen puna për pagesat kur konvertohen nga një monedhë në tjetrën. Kërkon një proces të ngadaltë dhe të kujdesshëm, , shkruan sot Financial Times.

Çfarë i pret tregjet nqs qeveria greke nxjerr monedhën e re?

Qeveria greke do të mund të vendosë një monedhë të re, në gjysmën e vlerës së euros, për të fituar ca pikë konkurrueshmërie, e për të siguruar një kontroll kapitali gjatë konvertimit të monedhës dhe për të krijuar likuiditet përmes lëshimit të bonove.

Por, si ridominimi i euros do të jetë pjesa më e vështirë? Greqia do të vuante nga përçarja në sistemin bankar, falimentime, njerëzit duke u përpjekur për të marrë paratë e tyre jashtë vendit në mënyrë të paligjshme dhe të pasigurisë në lidhje me transaksionet tregtare.

Euros iu desh tre vjet nga data e nisjes për lancimet e lëshimit të bonove, dhe edhe pse nuk ka gjasa se do të këtë kohë për Greqinë për të ngritur një monedhë të re se procesi ende mund të marrë muaj.

Çfarë ndikimi do të ketë dalja greke menjëherë te tregjet?

Trazirat e tregut, të ndjekura nga një njoftim të kontrolleve të kapitalit apo një dalje nga euro , nisën që ditën e sotme, me rënien e burës evropiane. Nuk ka gjasa që impakti i një daljeje të jetë shumë i madh në fillim për eurozonën, megjithatë, ekspertët shpjegojnë se kjo është një pyetje e hapur , pasi nuk dihet se si do të jetë tregtia me monedhën e re.

Përtej kësaj, Greqia do t’i duhet gjithashtu të zhvillojë një sistem për të zgjidhur pagesat në para për Bankën Qendrore, por procedure kjo, që mund t’i marrë asaj disa vjet.

A mund të ketë një rezultat të mirë për Greqinë?

“Futja e një monedhë të re greke është në gjendje të funksionojë – me kalimin e kohës”, thotë David Puth, shefi ekzekutiv i CLS”, por kjo nuk vjen pa kosto”.

“Futja e një monedhë të re është tepër komplekse kur bëhet në një mënyrë të planifikuar. Kur bëhet papritmas dhe nën presion, procesi mund të jetë shkatërruese me shumë pasoja të paqëllimshme, të paparashikuara. “- vijon ai.

Kjo ndodh me Greqinë. Po në lidhje me eurozonën, a mbetet ajo e paprekur?

Jo tamam. Kjo është për shkak se një dalje greke përveçse shkel parimin e shenjtë të BE – se anëtarësimi në eurozonë është një klub që ju mund t’i bashkoheno, por nuk mund të largoheni. Nga ana tjetër, ndikon investitorët, korporatat dhe të tjerët me ekspozimin e pabarabartë ndaj një shpërbërje të eurozonës.

Pra, çfarë mund të bëhet për të mbrojtur eurozonën?

James Ëood-Collins, shefi ekzekutiv i Record Valuta Menaxhimit, sugjeron krijimin e këmbimeve të ri-emërtuara apo kontratat ligjore të tenderave. Ata do të vënë një çmim mbi gjasat dhe ndikimin e një vendi që lë eurozonën dhe ri-themelimin monedhën e vet vendase.

“Bankat dhe pjesëmarrësit e tjerë të tregut kanë diskutuar instrumente të tilla në vitet e fundit, por një treg ende nuk është themeluar,” thotë ai. “Dalja e mundshme e Greqisë mund të sigurojë katalizatorin e nevojshëm për këtë zhvillim.”

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cfare-ndodh-me-greqine-sapo-te-largohet-nga-eurozona/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala