Çfarë i ndodh trupit nëse hani nga një mollë çdo ditë

Autori:Avdyl Pajaziti

Molla është një nga frutat më të kultivuara në planet. Ajo është e mbushur me fibra dhe antioksidantë. Molla gjithashtu përmban:

Vitamina C – Kjo është vitamina më e rëndësishme në trupin e njeriut e cila përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe sistemin imunitar.

Quercetin – Kjo është një lloj flavanoidi që përmirëson shëndetin e lëkurës dhe eliminon radikalet e lira Bor – Kjo substancë ju ndihmon të keni eshtra të forta dhe të shëndetshme.

Pektin – Një sasi e madhe e pektin ndodhen në mollë, të cilat kontrollojnë kolesterolin e keq dhe ulin nivelet e glukozës dhe presionin e gjakut në trupin e njeriut.

Konsumi i mollëve lëviz ushqimin pa probleme nëpër traktin e tretjes në sajë të pranisë së fibrave. Konsumojini mollët me lëkurë, sepse shumica e vitaminave gjenden në lëkurë.

Molla rrit kolesterolit të mirë dhe ul nivelin e kolesterolit të keq. Përveç përfitimeve që janë përmendur më lart, konsumi i mollëve gjithashtu parandalon prishjen e dhëmbëve, duke i mbajtur ata të pastër dhe të shëndetshëm.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cfare-i-ndodh-trupit-nese-hani-nga-nje-molle-cdo-dite/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala