Çdo vit Shqipëria furnizon Kosovën e Serbinë me 100 ton drogë

Autori:Avdyl Pajaziti

Bandat serbe dhe shqiptare ne Zvicër sot janë me aktive dhe kane bashkëpunim me të mirë të kontrabandës se drogës.
Nga ana serbe trafikantët e drogës ne Zvicër i prijnë kryesisht ata nga Nishi, të cilat zakonisht gjenden si turistë dhe “studentë”. Ndërsa raporti i fundit OKB-së flet se për çdo vit nga Shqipëria në Kosovë dhe Serbi hynë mbi 100 tone drogë ?!

Policia për çdo vit arreston nga 20-25 serbe nga Nishi për trafik droge Keta e kane pranuar edhe helvetike, ku sipas tyre , për çdo vit ne Zvicër arrestohen nga 20 persona nga Nishi apo mbi 100 persona nga vendet e Serbisë. Sipas ketyre burimeve serbët janë dileret dhe patronët e trafikut të drogës dhe heroinës në këtë vend, janë serbet dhe shqiptarët.

Sipas policisë, të shumi cën e rasteve tregtarët serbë nuk janë banues në territorin e Zvicrës por ata janë turistë apo ne shume raste edhe si studente të të regjistruar në kolegje te ndryshe sa për te pasur statsuin e studentit, ne fakt një lloj “justifikimi” për te qëndruar ne Zvicër.

“Nishi është një vend i rëndësishëm i origjinës prej nga vijnë serbët që kemi arrestuar. Deri tani shumica e tyre janë në rajonet lindore të Zvicrës, veçanërisht në kantonin e qytetit të St. Gallen, por arrestimet e tyre zakonisht bëhen ne Cyrih” kane thënë nga policia federale zvicerane.

Në pjesën perëndimore, të theksohet, të rinjtë nga serbët në përgjithësi “nuk luajnë një rol të rëndësishëm në tregun e heroinës.” Numri më i madh i tregtarëve, duke shpjeguar, jo “gjerësi” të veçantë në biznes, sepse takimet me klientët e kontraktuara kryesisht përmes mesazheve tekst të dërguara nga telefoni nga Serbia.

Sipas policise, Nishi konsiderohet sot një nga pikat kyqe e kontrabandes se droges ne balkan, ne drejtim te Zvicres dhe vendet tjera evropiane. Rruga e Ballkanit e trafikimit kryesor e drgogës nga Afganistani, Pakistani dhe Turqia në vendet e BE-së dhe Zvicrës nis nga Nishi pikq kjo kyqe për e kontrabandes se drgiës per shkak të pozicionit të saj gjeografik që lidh Serbine me sqhipërine si dhe Kosoven dhe Bullgarinë, thuhe tne nje raport te policisë Raporti i OKB-së:

Për cdo vit nga sqhipëria në Kosovë dhe Serbi hyne mbi 100 tone drogë ?! Sipas raportit antidroge te OKB-së per vdo vit nga Shqiperia ne Kosove dhe Serbi depërton mbi 100 tone droge?! e cila nje pakice mbetet ne rajon, kurse shumica e kësaj droge destiancionine fudit e ka jo vetem ne Zvicer por edhe ne vendet tjera te BE-së. Për kete bashkepunim te mire te trafikut te dorges mes serbeve dhe shqiptareve e deshmon edhe nje ser arrestimesh te fundit nga policia zvicerane ku bossete trafikut te droges jane serbe dhe shiptare.

Rastiu i fundit ishte arrestimi i 22 trafikanteve te droges ne Cyrih dhe Argovie ku sias policise kantonale te arrestaurit janë kreysisht serbë dhe shqiptarë. Ndersa patroni i kesaj bande te droges ne ralecionin Serbi-Zvicer dhe vendet Baltike eshte serbi 33 vjecar, ka raportuar agjncia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve te policese federale te konfederates helevtike. Rasti tjeter kapja e nje ton droge (marihuanë) ne Zuirch para ca muajsh nga policia kantonale duke arrestuzar 13 persona, po shtu anëtaret e kesja kontrabande ishin serbe dhe shqiptare te cileve ju konfiksuan 60.000 euro pare “t’thata. /Indeks.mk/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/cdo-vit-shqiperia-furnizon-kosoven-e-serbine-me-100-ton-droge/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala