Byroja e Sigurimeve kompensoi deri në 10 mijë euro anëtarët e saj

Autori:Avdyl Pajaziti

Agron Demi, drejtor i institutit GAP konsideron se polisat kufitare janë të padrejta dhe të tilla kanë qenë gjithmonë. Sipas tij, fitimi vjetor i kompanive të sigurimit ka qenë mbi 13 milion euro në vit, ndërsa më pas ata kanë krijuar monopol duke e ndarë fitimin përgjysmë. Në këtë mënyrë, sipas Demit, Byroja e Sigurimeve ka dhënë kompensime deri në 10 mijë euro për anëtarët e saj.

“Fitimi vjetor i kompanive të sigurimit vetëm nga policat kufitare ka qenë mbi 13 milion euro në vit. Për shkak të marrëveshjes së përbashkët dhe me bekimin e BQK, 12 kompanitë e sigurimeve kanë krijuar monopol dhe kanë ndarë fitimin përgjysëm. Duke u mundu me i rrit artificialisht shpenzimet administrative, me qëllim që të mos duket profiti kaq i lartë, Byroja e Sigurimeve ka dhënë kompensime deri 10 mijë euro për anëtarët e saj”, ka thënë Demi në profilin e tij në Facebook.

Për më shumë lexoni shkrimin e plotë të Demit në Facebook:

Fitimi vjetor i kompanive të sigurimit vetëm nga policat kufitare ka qenë mbi 13 milion euro në vit.
Për shkak të marrëveshjes së përbashkët dhe me bekimin e BQK, 12 kompanitë e sigurimeve kanë krijuar monopol dhe kanë ndarë fitimin përgjysëm.

Duke u mundu me i rrit artificialisht shpenzimet administrative, me qëllim që të mos duket profiti kaq i lartë, Byroja e Sigurimeve ka dhënë kompensime deri 10 mijë euro për anëtarët e saj.

Se polisat kufitare kanë qenë dhe janë të padrejta, e dëshmon edhe deklarata e para disa ditëve e Guvernatorit të BQK i cili deklaroi se pas uljes për 50% të policave kufitare të sigurimit, disa kompani mund edhe të bankrotojnë. Kjo do të thotë se kompanitë e sigurimeve janë themelu për me fitu pikërisht nga policat kufitare, duke vendos çmim të padrejtë ndaj diasporës (kryesisht). Krejt kjo me bekimin e BQK dhe Autoritetit Kosovar të Konkurrencës.

Tash, me uljen e policave kufitare të sigurimit për 50%, fitimi vjetor pritet të jetë në mes të 6-7 milion euro, apo rreth gjysmë milioni euro për secilen kompani të sigurimeve. Prap, në një situatë monopoli, profiti kalon shpenzimet për së paku 24 herë.

Përkundër asaj se Pacolli, Thaçi e Hamza mundohen me tregu se janë bërë “dorëshlirë” për diasporën, prap policat kufitare janë tepër të larta nëse shikohet relacioni profit-shpenzime.

Kjo do të ishte krejt në rregull në një situatë ku do të kishte konkurrencë, por është krim e haraç në një situatë monopoli tani e disa vite

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/byroja-e-sigurimeve-kompensoi-deri-ne-10-mije-euro-anetaret-e-saj/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala