Butrinti ndër destinacionet më të kërkuara (FOTO)

Autori:Avdyl Pajaziti

Butrinti në Shqipëri po del të jet një ndër vendet më atraktive.

Ai është përzgjedhur të jetë njëri nga 12 destinacionet historike për t’u vizituar në Evropë e që shumë kush mund të mos dijë për ekzistimin e disa prej tyre të renditura nga theculturetrip.com.

Butrinti konsiderohet të jetë zhvilluar gjatë periudhës kur është kontrolluar nga Romakët pasi Cezari, cili e vendosi atë si koloni për veteranët e luftës kundër Pompeit të Madh. Augusti ka rinovuar këto plane dhe zgjeroi qytetin, duke ndërtuar kanale, sheshe, teatro dhe nimfeaume. Madhësia e qytetit u dyfishua dhe trefishuar deri sa u ndërpre gjatë periudhës së më vonshme të Perandorisë. Sot vendi është i hapur për vizitorët si pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit.

Këtu janë renditur edhe Alfama një lagje e vjetër e Lisbonës me kisha të epokës së barokut, kështjella dhe manastire.

Janë përmendur edhe vende të tjera në Gjermani, Belgjikë, Francë, Spanjë, Slloveni, Danimarkë, Hungari, Poloni, Bullgari dhe Itali.

 

butrinti-archeological butrinti9 butrinti5 butrinti4 Butrinti2 3 6 7 417 butrinti

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/butrinti-nder-destinacionet-me-te-kerkuara-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala