Bujqësia burimi kryesor i të ardhurave në zonat rurale

Autori:Avdyl Pajaziti

Në zonat rurale, ku jetojnë afro 60 për qind e popullsisë, bujqësia është burimi kryesor i të ardhurave dhe është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë Kosovë, i cili gjeneron të ardhura dhe krijon vende të reja pune.

Duke pasur parasysh rëndësinë e kësaj, Qeveria e ka vendosur atë ndër prioritetet kryesore, duke e rritur në vazhdimësi buxhetin për bujqësinë. Këtë vit bujqësia ka 43 milionë euro buxhet , ku 20 milionë ishin të planifikuara në grante dhe 23 milionë subvencione.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bujqesia-burimi-kryesor-i-te-ardhurave-ne-zonat-rurale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala