BQK: Rënia e investimeve frenoi rritjen ekonomike

Autori:Avdyl Pajaziti

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka vlerësuar se Ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2014 ka shënuar rritje prej 3.0 për qind.

Sipas BQK-së, rritja ekonomike gjatë vitit 2014 është gjeneruar nga konsumi privat dhe publik, ndërkohë që investimet dhe neto eksportet vlerësohet të kenë ndikuar negativisht në rritjen ekonomike.

Vlera nominale e GDP-së, sipas BQK-së, ishte 5.5 miliardë euro në vitin 2014.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bqk-renia-e-investimeve-frenoi-rritjen-ekonomike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala