Boko Haram i bashkohet ISIS-it

Autori:Avdyl Pajaziti

Grupi ekstremist nigerian, Boko Haram ka shpallur bashkimin me Shtetin Islamik, që shtrihet në Irak dhe Siri. Lajmi u shpall nga Boko Haram në një llogari të grupit në Twitter ku mund të dëgjohej një mesazh audio i liderit të grupit. Boko Haram, një nga grupet më ekstreme sot në botë, kontrollon brenda Nigerisë një territor sa madhësia e Belgjikës. Më parë, besnikërinë ndaj Shtetit Islamik e kanë shpallur edhe një grup xhihadist në gadishullin Sinai në Egjipt dhe një grup në Libi. Njohësit e çshtjeve të sigurisë në botë këtë e kanë quajtur si aleancë të tmerrit, duke tërhequr vëmendjen për rrezikun e madh të njerëzve që jetojnë vatrave të konfliktit ka shtrihen dy organizatat por edhe më gjerë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/boko-haram-i-bashkohet-isis-it/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala