Blair lavdëron ekonominë kineze

Autori:Avdyl Pajaziti

Ekonomia kineze sipas ish kryeministri britanik Tony Blair mbetet “një motor i rritjes” për ekonominë botërore. Ai e bëri këtë koment gjatë një interviste dhënë në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror të Davosit.

“Jam i mendimit se është e pashmangshme që Kina të ketë një fazë të re zhvillimi dhe nëse është shënuar një rënie në dy shifra, përsëri rritja 7% mbetet e forte”

“Shuma e përgjithshme e rritjes së ekonomisë kineze është e njejtë edhe kur rritja është 10% pasi kemi të bëjmë me madhësinë e kësaj ekonomie, që tashmë është rritur shumë. Pra mendoj se Kina do të vazhdojë të mbetet një motor i fuqishëm për ekonominë botërore”, ka deklaruar Bleir.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/blair-lavderon-ekonomine-kineze/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala