Bizneset do ta padisin KEDS-in

Autori:Zekirja Shabani

Bizneset po paralajmërojnë padi ndaj KEDS-it për shkak të dëmtimeve që po u shkaktojnë ndërprerjet e pa-paralajmëruara të rrymës. Zyrtarët e KEDS-it pranojnë se mund të ndodhin ndalesa të pa-planifikuara.

E bizneset po ankohen për shkak të ndërprerjeve të rrymës të cilat nuk po lajmërohen nga KEDS-i.

Burim Piraj i cili posedon fabrikën në rajonin e Dragashit, ankohet për ndërprerje të shpeshta të rrymës, bile edhe tani në kohën e pranverës.

“Ka ditë kur KEDS-i punon, që për keqardhje nuk na paralajmëron se do të ketë ndërprerje. Javën e fundit për shkak të ndërprerjeve të paparashikueshme nga ana e KEDS-it, kemi pas edhe pengesa në prodhim. Teknologjia moderne të cilën e shfrytëzojmë nuk i përballon ndërprerjet e energjisë elektrike të shpeshta, pa marrë parasysh se kemi gjenerator”, thotë Piraj.

Zyrtarët e KEDS-it pranojnë se mund të ndodhin ndërprerje të pa-planifikuara të rrymës. Zëdhënësi i KEDS, Viktor Buzhala, thotë se rasti i ndërprerjes më të fundit të rrymës në atë rajon, ka ndodhë si pasojë e një lëshimi nga një kontraktor i KEDS-it.

“Ka ndodhë para 3 ditësh kur një kontraktor i KEDS-it duke bërë punime aty ka shkaktua një prishje në kabllo dhe ka ndodhë deri te ndalja e energjisë elektrike dhe ekipet e KEDS-it e kanë rikthyer në kohën më të shkurt të mundshme”, thotë Buzhala.

Por këto ndalesa po e dëmtojnë prodhimin, thotë Piraj.

”Pasi që nëse ne bëjmë pasterizimin e produkteve të konservuara që kemi filluar ti prodhojmë, ndërprerja e shpeshtë e energjisë elektrike e nxjerrë nga sistemi pasterizuesin edhe mund të vije deri te prishja e produkteve në sasi të madhe”, tha Piraj.

Piraj thotë se nuk do të durojnë më dhe për prishjet në të ardhmen do të ndërmarrin procedura për kompensim.

“Në të ardhmen nëse do të na ndodhë prapë të ketë ndërprerje pa paralajmërim, sikur që ka qenë javën e fundit që ndoshta brenda ditës edhe 10 herë është ndalë energjia elektrike, patjetër do të procedojmë organet kompetente që të kërkojmë kompensimin e dëmeve që na i shkakton vazhdimisht KEDS-i”, thotë Piraj.

Kurse Viktor Buzhala, i fton bizneset të nënshkruajnë marrëveshje me Keds-in nëse duan të jenë të privilegjuar. Për kompaninë e prodhuesit Piraj, thotë se nuk ka marrëveshje.

“Jo nuk ka marrëveshje, kompania që ju po i apostrofoheni nuk ka marrëveshje që të jetë konsumator i privilegjuar i KEDS-it, d.m.th të ketë furnizim me rrethana të privilegjuara si biznes që është”, thotë Buzhala.

Kurse Piraj thotë të kundërtën, që ka marrëveshje, por atë nuk e respekton KEDS-i.

“Kemi marrëveshje, edhe këtë e kemi të hershme, ata duhet të na njoftojnë për çdo ndërprerje të energjisë elektrike edhe me atë marrëveshje ata automatikisht e marrin pagesën nga llogaria jonë me një konfirmim të e-mailit. D.m.th e marrin direkt, nuk kemi nevojë t’ua bëjmë transfer”, thotë Piraj.

Piraj thotë se marrëveshje nuk është respektuar asnjëherë, sidomos kur ka të bëjë me tensionin e rrymës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bizneset-do-ta-padisin-keds-in/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala