Bisedime të nxehta në Bruksel

Autori:Zekirja Shabani

Bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel po zgjasin më shumë se katër orë, ndërsa raportohet se atmosfera është e tensionuar dhe se dialogu pritet të zgjasë edhe disa orë tjera.

Siç raporton B92 nga Brukseli, është arritur vetëm memorandumi për mirëkuptim lidhur me sigurimin e automjeteve, derisa çështja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe mbetet në pikën zero, pasi që palët nuk kanë ndryshuar qëndrim.

“Atmosfera është e tensionuar dhe e rëndë për shkak të pritjeve të mëdha nga bisedimet”, thotë Dejan Vladisavjeviq nga Zyra për Kosovën.

Sipas tij, në pjesën e dialogut për energjetikën pala kosovare ka tentuar “të dalë nga pjesa e bisedimeve teknike”.

“Kanë tentuar që të kalojnë në çështjen e pasurisë, që me një hap të zgjidhet çështja e Gazivodës, Valaçit dhe që sistemi distributiv në veri të Kosovës të merret nga serbët dhe të kalojë në pronësi të tyre. Qëndrimi i palës sonë është që kjo çështje nuk mund të diskutohet. Përfaqësuesit e BE-së po tentojnë që të gjejnë kompromis për të dyja palët”, ka thënë Vladisavjeviq.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bisedime-te-nxehta-ne-bruksel/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala