Bien çmimet në bujqësi

Autori:Avdyl Pajaziti

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar indeksin e çmimeve të inputeve dhe atyre në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas të cilit ka rënie për -3.7%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2014.

Përmes një kumtese për media, ASk bën me dije se indeksi i çmimeve në tremujorin e parë të vitit 2015 për inputin 1 ka rënie për – 6.6%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2014.

Sipas kësaj agjenice , indeksi i çmimeve për Inputin 2 ka rritje për 1.0 %, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2014. Kurse, indeksi i inputit të përgjithshëm ka rënie për -3.7%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2014.

Ky publikim bazohet në çmimet e inputeve bujqësore të grumbulluara në Kosovë i cili është kryer në barnatoret bujqësore, barnatoret veterinare, në kompani, tregje dhe vende të tjera, ku çmimet e inputeve bujqësore janë në dispozicion.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bien-cmimet-ne-bujqesi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala