Bie vlera e euros pas shpalljes së rezultateve të referendumit në Greqi

Autori:Avdyl Pajaziti

Vota “Jo” e qytetarëve grekë ndaj kushteve të kredidhënësve ndërkombëtarë në referendumit që u zhvillua dje në këtë vend, ka shkaktuar rënien e vlerës së valutës euro në tregjet e Azisë.

Kanali televiziv BBC njoftoi se pas shpalljes së rezultateve të referendumit të Greqisë në lidhje me reformat ekonomike në këtë vend sipas kërkesës së kredidhënësve ndërkombëtarë, ka rënë dukshëm vlera e euros në tregjet ndërkombëtare, sidomos në tregjet financiare të Azisë.
Të hënën në mëngjes në tregjet e Tokios euro është shkëmbyer me 1.10 dollar. Si pasojë e kësaj ngjarje, ka rënë edhe indeksi i bursave të Koresë së Jugut, Tajvanit, Singaporit dhe Malajzisë për 1%.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bie-vlera-e-euros-pas-shpalljes-se-rezultateve-te-referendumit-ne-greqi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala