Bëri copë e grimë 1 milion euro për inati të trashëgimtarëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Një 85 vjeçe nga Austria i ka bërë copë e grimë kartëmonedhat me vlerë gati një milion euro për inati të trashëgimtarëve të saj. Këtë ngjarje e bënë dje publike vetë autoritetet austriake.

Siç bën të ditur AFP, pas vdekjes së plakës, emri i të cilës nuk u bë publik, në krevatin e saj në dhomën e shtëpisë së pleqve ku kishte jetuar, janë gjetur kartëmonedha të copëtuara me vlerë të përgjithshme 950 mijë euro, si dhe disa libreza kursimi, të cilat i kishte gjetur i njëjti fat.

Prokurori i Shtetit, Erih Habicl ka konfirmuar lajmin, të cilin e publikoi së pari gazeta “Kurir”, duke shtuar se nuk mund të bënte asgjë për trashëgimtarët.

“Dëmi i bërë në kartëmonedha që ishin pronë e zonjës së vdekur nuk përbën vepër penale, prandaj nuk kemi hapur kurrfarë hetimesh”, i tha ai AFP-së, transmeton Koha.net.

Gazeta “Kurir” shkruan se kushërinjtë e gjyshes hakmarrëse do të jenë “ata që do të qeshen më së ëmbli”, meqë Banka Qendrore Austriake (OeNB) ka paralajmëruar se do të bëjë ndërrimin e kartëmonedhave.

“Nëse trashëgimtarët gjejnë copat e kartëmonedhave dhe me kusht që origjina e të hollave të konfirmohet, atëherë ajo do t’i kompensojë të gjitha”, ka deklaruar përfaqësuesja e OeNB-së.
“Po të mos i ndërronim të hollat, atëherë do të dënonim personat e gabuar”, ka përfunduar ajo.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/beri-cope-e-grime-1milion-euro-per-inati-te-trashegimtareve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala