Begzad Sinani shpenzon një thes me para për qentë endacak

Autori:Avdyl Pajaziti

Komuna e Kamenicës ka vendosur ti eliminoj qentë. Bile për këtë punë komuna e udhëhequr nga Begzad Sinani ka në planë shpenzimin e rreth 30 mijë eurove për eliminimin e qenve endacak.

Komuna e Kamenicës ka njoftuar se ka përzgjedhur kompaninë AV “VETERINA” për trajtimin e qenve endacak në periudhën dy vjeçare.

Tenderi në vlerë të saktë kapë vlerën e 28,500 euro.

Operatori ekonomik ka për detyrë kapjen e qenëve, sterilizimin-kastrimin, trajtimin me ektoparazit dhe dehelmitizim, mbajtja pas trajtimit dhe kujdesi dyjavorë, eutonazia e qenëve, transporti i kufomave, dezinfiktimi dhe gropasja. Një vendim i tillë në komunën e Kamenicës ka ardhur si pasoj e shumë ankesave nga banorët e këtushëm për rrezikun nga qentë endacak.

Por edhe vendimi i komunës është i paligjshëm pasi nëm pasi në Kosovë është e ndaluar mbytja e qenve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/begzad-sinani-shpenzon-nje-thes-me-para-per-qente-endacak/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala