BE, 1.5 milionë euro për forcimin e ligjit

Autori:Avdyl Pajaziti

Bashkimi Europian do të ofrojë mbështetje financiare dhe teknike për Shqipërinë për reformat politike dhe ekonomike me qëllim përmbushjen e detyrime të nevojshme për anëtarësim në BE.

Mbështetja e përgjithshme e paraaderimit për aktivitete të lidhura me migrimin (dy të fundit dhe të planifikuara) ka pasur një kosto prej 4.5 milionë euro (IPA I), ndërsa 3 milionë euro janë përdorur për rindërtimin e pikave të kalimit kufitar, me qëllim përmirësimin e kapaciteteve për migracionin dhe trafiqet.

Programi i planifikuar për vitin 2015 në kuadër të IPA II përfshin një komponent të fortë në ngritjen e kapaciteteve të agjencive të zbatimit të ligjit, i cili mbulon, ndër të tjerash edhe Menaxhimin e Integruar të Kufirit (MIK) me qëllim përmirësimin e sistemit të sigurisë kufitare ( sipas standardeve të BE-së dhe Shengen-it). Buxheti i parashikuar për vitin 2015 është 1.5 milionë euro.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/be-1-5-milione-euro-per-forcimin-e-ligjit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala