Bashkohen Dogana dhe Administrata Tatimore

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka njoftuar se është duke u bërë bashkimi i Doganës dhe Administratës Tatimore të Kosovës në një organizatë të vetme. “Kjo po bëhet për të rritur efikasitetin”, tha Ministri Hoti.

Ai këtë njoftim e bëri gjatë një takimi që pati me anëtarët e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë. Ministri Hoti njoftoi se paralel me këtë është duke u u diskutuar edhe mundësia e uljes së pragut të TVSH-së.

“Sa i përket rimbursimit të TVSH-së, ne do ta rrisim efikasitetin”, u ka premtuar Hoti biznesmenëve.

Drejtori Ekzekutiv i Odës Amerikane, Arian Zeka, shprehu gatishmërinë e anëtarëve të kësaj organizate për dialog konstruktiv me Ministrinë e Financave dhe me Qeverinë e vendit në përgjithësi për çështjet që afektojnë bizneset dhe mjedisin e të bërit biznes.

Zeka tha se beson se Ministria e Financave do të vazhdojë të shtyjë përpara disa prej iniciativave të nisura më parë për lehtësira fiskale për investimet e reja.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bashkohen-dogana-dhe-administrata-tatimore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala