Barra e shtetit

Autori:Avdyl Pajaziti

Mijëra qytetarë të Kosovës edhe 15 vjet pas luftës vazhdojnë të jetojnë në kushte të rënda ekonomike. Ata jetesën e bëjnë duke marrë asistencë sociale prej 35 e 75 euro. Institutit GAP  në raportin e fundit për Komunat e Kosovës ka evidentuar numrin e saktë të qytetarëve që marrinë asistencë nga shteti.  Në këtë raport që e posedon Gazetës Fjala shihet se numrin më të madhe të qytetarëve që jetojnë më asistencë e kanë Klina, Kaçaniku, Skenderaj. Ndërsa,  Komunat më numër më të vogël të qytetarëve që marrin asistenca socialë janë Ferizaj edhe Hani i Elezit.

Skema e sociale sipas Komunave

Klina gjatë vitit 2014 ka pasur 4328, apo rreth 11% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Kaçaniku gjatë vitit 2014 ka pasur 3,598 persona  , apo rreth 11% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Skenderaj gjatë vitit 2014 ka pasur 5,477persona , apo 10.6% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Ferizaj gjatë vitit 2014 ka pasur 361 persona , apo rreth 0,27% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Hani i Elezit gjatë vitit 2014 ka pasur 258 persona , apo rreth 2.7% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Deçani gjatë vitit 2014 ka pasur 2,689, apo rreth 7% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Dragash  gjatë vitit 2014 ka pasur 1.378 persona , apo rreth 4% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Drenasi gjatë vitit 2014 ka pasur 6,574 persona  rreth 9.6% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Gjakova gjatë vitit 2014 ka pasur 4,692 persona rreth 4,8% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Istogu gjatë vitit 2014 ka pasur 608 persona , apo rreth 6.5% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Juniku gjatë vitit 2014 ka pasur 481 persona, apo rreth 8% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Kamenica gjatë vitit 2014 ka pasur 2,161 persona , apo rreth 7% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Lipjani gjatë vitit 2014 ka pasur 2,689 persona, apo rreth 4.5% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Malisheva gjatë vitit 2014 ka pasur 3,804 persona, apo rreth 6,7% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Komuna e Shtimes gjatë vitit 2014 ka pasur 2,161 persona rreth 9,2% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Suhareka gjatë vitit 2014 ka pasur 2,936 persona  rreth 4.7% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Vitia gjatë vitit 2014 ka pasur 2,683 persona , apo rreth 5.6% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale.

Vushtrria gjatë vitit 2014 ka pasur 6,588 persona rreth 9.2% e popullsisë të ardhurat i bazojnë në skemat sociale. /Gazeta Fjala /

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/barra-e-shtetit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala