Banksy

Autori:Avdyl Pajaziti

Banksy është pseudonimi i artistit Anglez të grafitëve, aktivistit politik, regjisorit të filmave, dhe piktorit. Banksy-t nuk i dihet identiteti i vërtetë, mirëpo me informatat që posedohen, thuhet se është grua dhe është një grup prej 7 personave.

Arti i tij satirik të cilën e shpreh në rrugë dhe epigramet e tij subversive, kombinojnë humorin e zi me grafiti, që ai e ekzekuton teknikën e veçantë të artit. Punët e tij të cilat e komentojnë gjendjen politike sociale mund të gjinden në rrugë, mure, dhe ura të qyteteve anë e mbanë botës.

Arti i tij ka vlerë të madhe, saqë çmimet për punë-n e “tyre/saj” kanë arritur vlerën deri në 20 milion dollarë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/banksy/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala