Bankat rihapen, por kufizimet mbesin

Autori:Avdyl Pajaziti

Bankat e Greqisë do të hapen më 20 korrik, pasi ishin të mbyllura për tri javë, por klientët nuk mund të tërhqein para të gatshme, përveç në bankomate.

Zëvendësministri i financave i Greqisë, Dimitris Mardas, tha se klientët e bankave “mund të depozitojnë para të gatshme, mund të bëjnë transfere të parave nga një xhirollogari në tjetrën”, por kufizimet e tërheqjes së parave të gatshme mbesin.

Klientët e bankave për çdo ditë nga automatet mund t’i tërheqin 60 euro në ditë.

Rihapja e bankave po bëhet pasi Banka Qendrore Ervropiane tha se do ta shtoj nivelin e fondeve emergjente për bankat në Greqi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/bankat-rihapen-por-kufizimet-mbesin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala