Banka e Zhvillimit e BRICKS nisë punën

Autori:Avdyl Pajaziti

Banka e Zhvillimit e themeluar nga ana e vendeve anëtare të BRICKS, që përbëhet nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut, filloi me punë në Shangai.

Me anë të kësaj iniciative të vendeve të BRICS-it do të rritet edhe aktiviteti i tyre në botën e financave globale.

Kjo bankë, e cila është e ngjashme me Bankën Botërore, do të siguroj fonde me kosto të ulët për projektet infrastrukturore dhe të zhvillimit për vendet anëtare të BRICS-it.

Banka e themeluar me një kapital fillestar prej 50 miliardë dollarëve, këtë kapital brenda disa viteve të ardhshme do ta dyfishoj në 100 miliardë dollarë.

Në krye të bankës së re do të jetë India për një afat 5-vjeçar.

Ndërsa pas 5 vitet kryesinë do ta marr Brazili.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/banka-e-zhvillimit-e-bricks-nise-punen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala