Ballkani Perëndimor në kërkim të decentralizimit efikas

Autori:Avdyl Pajaziti

Reforma administrative-territoriale hap i rëndësishëm në procesin integrues të Republikës së Shqipërisë. Ndërsa, Shoqatat apo siç i quajmë ne Asociacionet në Republikën e Shqipërisë duhet të gjejnë rrugën për funksionimin si një e vetme duke u bërë zë i fuqishëm i përfaqësimit të interesave të komuniteteve vendore.

Në kuadër të Konferencës Kombëtare për Qeverisje Vendore në Republikën e Shqipërisë, që u mbajt sot në Tiranë, në cilësinë e ekspertit të pushtetit lokal prezantoi Besnik Tahiri drejtori ekzekutiv i Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale, tha se vendet e Ballkani Perëndimor janë në kërkim të vazhdueshëm të një modeli të decentralizimit efikas.

Sipas tij, reforma administrative-territoriale, është hapi kryesor për demokratizimin e avancuar, dhe po ashtu instrument për riorganizim strukturor e të mirëfilltë të shtetit dhe shërbimeve që ofrohen nga niveli vendor.

Tahiri theksoi se gjithnjë duhet pasur parasysh se dora e parë e shtetit është qeverisja vendore, dhe shërbimi i parë i qeverisë vjen nëpërmes saj. Pra arritjet e një shteti varen drejtpërdrejt nga suksesi i qeverisjes vendore si institucion. Më një fjalë, shteti është i fortë vetëm kur qeverisja vendore është e fortë. Është e qartë se sfidat në qeverisjen vendore janë ende të mëdha duke nisur kompletimi i legjislacionit, mungesa e kapaciteteve teknike, administrative e financiare. Pra reforma territoriale-administrative do të mbetej vetëm një sukses i pjesshëm nëse kjo reformë në procesin e decentralizimit nuk përcjellët me legjislacion të bazuar në analizë të thellë gjithnjë duke mësuar dhe nga praktikat e vendeve që kanë kaluar nëpër këtë proces.

Ndërkaq duke folur për procesin e decentralizimit dhe reformës në regjion Tahiri tha se aspekt kyç është komunikimi ndër-institucionale. Pra komunikimi ndërqeveritar është aspekt kritik i pushtetit të efektshëm lokal – pa struktura të efektshme dhe efikase të komunikimit, pjesëmarrja e pushtetit lokal në diskutimin dhe hartimin e politikave dhe rregulloreve shtetërore nuk do të jetë e efektshme, dhe zbatimi i rregulloreve dhe politikave të qeverisë qendrore lidhur me pushtetin lokal mund të rezultojë me zbatimin e pabarabartë apo të pjesshëm të legjislacionit, që do të rezultonte me kufizimin e efektshmërisë së tyre.

Andaj, Shoqatat apo siç i quajmë ne Asociacionet në Republikën e Shqipërisë duhet të gjejnë rrugën për funksionimin si një e vetme duke u bërë zë i fuqishëm i përfaqësimit të interesave të komuniteteve vendore.

Kjo konferencë përkon me 30-vjetorin e hapjes për nënshkrim të Kartës Europiane të Vetëqeverisjes Lokale, 20-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në Këshillin e Europës dhe 15-vjetorin e Ratifikimit të Kartës Europiane të Vetëqeverisjes Vendore.

Këtë Konferencë Vjetore Ministria për Qeverisje Vendore e organizon në bashkëpunim me te gjithë organizatat ndërkombëtare qe punojnë për decentralizimin the reformat në këtë sferë. /Telegrafi/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ballkani-perendimor-ne-kerkim-te-decentralizimit-efikas/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala