Ballkani kërcënon me mbyllje të kufijve

Autori:Avdyl Pajaziti

Bullgaria, Rumania dhe Serbia kanë kërcënuar me mbyllje të kufijve, nëse vendet e BE-së ndalojnë së pranuari refugjatë.

Kryeministri bullgar Bojko Borisov  ka deklaruar se të tri vendet kanë kërkuar një zgjidhje të shpejtë, transmeton Gazeta Blic.
Kryeministrat e të tre vendeve kanë zhvilluar takim në Sofie, një ditë përpara takimit të thirrur nga shefi i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker.
Fluksi i refugjatëve ka bërë anëtarja e BE-së, Hungaria të mbyllë kufirin e saj me Serbinë dhe Kroacinë, ndërsa së fundmi një kërcënim i tillë është bërë edhe nga Sllovenia.

Borisov dhe homologët e tij, ai serbë dhe romun kanë deklaruar se zgjidhja më e mirë është që bien dakord me vendet tjera europiane për lëvizjen e refugjatëve, megjithatë kanë paralajmëruar se nëse një kërkesë e tillë nuk plotësohet, atëherë ata do të ndjekin shembullin e Hungarisë, transmeton Gazeta Blic.

“Nëse Gjermania dhe Austria mbyllin kufijtë, të njejtën gjë do bëjmë edhe ne,” tha Borisov, pas bisedimeve me homologët e tij rumunë dhe serbë .
“Ne nuk do të lejojmë që vendet tona të shëndrrohen në zona tranziti,” shtoi ai.

Gjatë muajve të fundit, Serbia e cila nuk është anëtare e BE-së ka pritur një fluks të madh refugjatësh, kryesisht nga Greqia dhe Maqedonia, përderisa Bullgaria dhe Rumania nuk është se janë përballur me një fluks të madh refugjatësh. /

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ballkani-kercenon-me-mbyllje-te-kufijve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala