Avioni super luksozë, kushtoi mbi 700 milionë dollarë (FOTO)

Autori:Avdyl Pajaziti

Këto imazhe kaq befasuese tregojnë një avion ‘jumbo’, të shndërruar në një shtëpi luksoze për një miliarder misterioz.
Avioni ka dhoma gjumi, lounge dhe një restorant në bord.
Avioni Boeing 747 mendohet se ka kushtuar mbi 700 milionë dollarë.
Zakonisht ky avion mban deri në 600 pasagjerë. Por ky version është për një njeri të vetëm.
avioni

Shuteye: The master bedroom of the £400million plane has a huge bed as well as an armchair and sofa for when the owner needs to relax

Business: The conference room of the plane could be perfect for meetings in the sky with its long table in the centre

Chill-out: The lounge decor looks like a luxury hotel, belying its true location inside a plane similar to those used by commercial airlines

Executive: This room, which can be used as an office or a guest bedroom, gives a hint to its true location thanks to the porthole-style windows 

Kicking back: The main suite could easily be mistaken for a room in a top hotel thanks to its over-the-top decorations

Restaurant: The central portion of the plane hosts a dining room which is attached to a kitchen, allowing the owner to make use of the services of a private chef

Shiny: The jumbo jet is one of the most luxurious private planes ever built, with the price tag believed to have reached a total of £400million

Sofa: Parts of the plane are set aside for guests to relax while watching television, as the vessel can carry several dozen passengers

Plush: Another artist's impression of the main state room, which also contains a desk so the owner can switch between work and relaxation

Welcoming: Images of the lounge show a space very different to the normal aeroplane cabin, with the traditional rows of seats completely discarded in favour of a hotel-like ambience

Exclusive: Few people can ever imagine flying in this sort of luxury - far more glitzy than first class on commercial flights

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/avioni-super-luksoze-kushtoi-mbi-700-milione-dollare-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala