Australia nis sulme ajrore në Siri

Autori:Avdyl Pajaziti

Qeveria e Australisë ka konfirmuar se ka nisur sulmet e para ajrore kundër caqeve të militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Siri.

Australia është pjesë e një koalicioni ushtark ndërkombëtar që sulmon grupin militant në Siri dhe Irak.

Ish-kryeministri australian, Tony Abbott, ka thënë javën e kaluar se Forca Ajrore e Australisë do të zgjerojë aksionin e saj nga Iraku në Siri, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Ai po ashtu ka thënë se vendi i tij do të pranojë 12,000 refugjatë sirianë nga pakicat e persekutuara.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/australia-nis-sulme-ajrore-ne-siri/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala