Atifete Jahajaga: Nikoliq të kthjellet dhe vetëdijesohet

Autori:Avdyl Pajaziti

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka ritheksuar sërish se presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, duhet të vetëdijesohet se Kosova është shtet i pavarur dhe sovran dhe i njohur deri më tani nga 110 shtete. Këto komente, Jahjaga i bëri gjatë vizitës që zhvilloi në kompaninë KosovaTex bashkë me drejtues të USAID-it.

Presidentja Atifete Jahjaga ka shprehur qëndrimin e saj lidhur me deklaratën e presidentit të Serbisë Tomislav NIkoliq, i cili të hënën në takimine Procesit Bërdo-Brino në Budvë kishte përdorë fjalor injorues duke thënë se Kosova nuk është shtet.

“Presidenti Nikoliq duhet të kthjellet dhe të pranojë se Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran”, tha Jahjaga, transmeton RTK.

“Ai duhet të kthjellet me realitetin e ri të Kosovës, që Kosova është shtet i pavarur, sovran dhe i njohur nga 110 shtete të botës. Vetë prezenca ime në atë tavolinë me të gjithë presidentet e tjerë të rajonit, duke përfshirë dhe presidentin e Austrisë, është dëshmia më e mirë që jemi të barabartë me të gjitha vendet e tjera”,tha ajo.

Këto komente Jahjaga i bëri gjatë vizitës që zhvilloi bashkë me zyrtarë të USAID-it në kompaninë KosovaTex në Prishtinë, duke parë nga afër mundësinë e punësimit të grave në këtë kompani. Jahjaga tha se do të punojnë që të fuqizojnë rolin e gruas në fushën e ekonomisë.

“Kosova ka ende probleme sa i përket shkallës ulët të punësimit sidomos për të rinjtë, e në veçanti nga 50 për qind që janë gra dhe vajza dhe ne atë potencial duhet ta shfrytëzojmë në zhvillim të mbarshim të vendit tonë”, tha Jahjaga.

E drejtori i misionit USAID në Kosovë, James Hope ka shprehur mbështetjen e tij të vazhdueshme për projektet ekonomike në vend.

“Kjo është një shembull shumë i mirë sesi mund të krijohen shkathtësi dhe njohuri të duhura për gratë dhe për t’i fuqizuar ekonomikisht dhe është një mundësi e mirë që ekonomisë dhe biznesit u ofrohet një fuqi për të cilën ata kanë nevojë”, u shpreh Hope.

Zhvillimi i ekonomisë, ndikon në bazën e qëndrueshme ekonomike të vendit dhe garanton një rrugë drejt integrimeve evropiane, u tha gjatë vizitës në këtë kompani që njihet për prodhimin e xhinseve./Indeksonline/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/atifete-jahajaga-nikoliq-te-kthjellet-dhe-vetedijesohet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala