Arrin në Kosovë, zëvendësuesi i Jacobson

Autori:Zekirja Shabani

Ambasadori i ri i Amerikës në Kosovë Greg Delawien, e ka njoftuar ardhjen e tij në Prishtinë përmes rrjetit social Twitter ku ka publikuar edhe tri foto.

“Sa mbërrita në Prishtinë. Ndihem shumë mirë që jam në Kosovë, i emocionuar” ka shkruar ambasadori i ri amerikan, Greg Delawien në twitter.

Ai pritet të filloj mandatin këtë muaj duke e zëvendësur ambasadoren e deritanishme Tracey Ann Jacobson.

Delawien ishte zëvendës-ndihmës sekretar për Verifikimin, Planifikimin dhe Sigurinë Europiane në Byronë e Kontrollit të Armëve, Verifikimit dhe Pajtueshmërisë, përgjegjës për zyrat Euro-Atlantike të Çështjeve të Sigurisë, ishte zëvendësshef i misionit në Ambasadën e SHBA –së në Berlin, Gjermani, ku ai shërbeu si zyrtari më i lartë operativ të një prej misioneve më të mëdha të Shteteve të Bashkuara jashtë vendit, pastaj zëvendës ndihmës sekretar në Byronë e Marrëdhënieve Politiko-Ushtarake.

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/arrin-ne-kosove-zevendesuesi-i-jacobson/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala