Arrestohen trafikantë shqiptarë të emigrantëve në Belgjikë

Autori:Gazeta Fjala

Tetë persona janë arrestuar në kuadër të një operacion special të Eurojust-it dhe Europol-it që për cak kishte rrjetin e trafikantëve të migrantëve, ka raportuar gazeta belge “L’avenir”.

Operacioni është zhvilluar të martën në Bruksel, në Republikën Çeke, në Gjermani dhe në Britani të Madhe, transmeton Koha.net.

Rrjeti i trafikantëve është i përbërë kryesisht nga shtetas të Shqipërisë dhe të Republikës Çeke, të cilët kanë ndihmuar shqiptarët që të hyjnë ilegalisht në BE dhe në Britani.

Më 2013, grupi i trafikantëve të njerëzve ia kanë dalë që të transportojnë rreth 100 persona në Britani. Rrjeti ka shfrytëzuar dy rrugë kryesore – nga Turqia apo Greqia në Belgjikë e më pas në Ishull, apo nga Bullgaria a Serbia përmes Republikës Çeke dhe Gjermanisë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/arrestohen-trafikante-shqiptare-te-emigranteve-ne-belgjike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala