Arkiva e Gabriel Garcia Marquez shitet për 2.2 million dollarë

Autori:Avdyl Pajaziti

Universiteti i Teksasit mësohet se ka paguar 2.2 milionë dollarë për ta blerë arkivën personale të autorit Gabriel Garcia Marquez.

Familja e shkrimtarit kolumbian i cili vdiq në prill të vitit të kaluar ka rënë dakord për këtë shumë, për të gjitha letrat, dokumentet dhe dorëshkrimet e autorit të cilat deri tash gjindeshin në shtëpinë e autorit në Meksikë. Kështu raporton ATSH.

Në mesin e këtyre mbetjeve janë edhe tre kompjutera. Familja thotë se paratë nuk kanë qenë prioriteti kryesor në këtë shitje, por arkiva duhej të shkonte në duar të sigurta. Në anën tjetër, shuma e lartpërmendur është bërë e ditur shkaku i transparencës.

Arkiva do të ekspozohet në Qendrën për Humanitet “Harry Ransom”. Kjo qendër më përpara ka blerë edhe arkivat e autorëve si J.M.Coetzee dhe James Joyce.

Fituesi i çmimit Nobel romancieri Gabriel Garcia Marquez , i cili u vlerësua si shkrimtari më popullor spanjoll që prej Cervantes, vdiq një vit më parë në Mexico City në moshën 87 vjeçare.

Romanet e tij të tjera përfshijnë ‘Vjeshta e Patriarkut’ (1975) dhe ‘Dashuria në kohën e kolerës’(1985) që flet për dy të dashuruar që e gjejnë njëri-tjetrin kur ata janë prane të 80-va. “Dashuria në kohërat e kolerës”, është përshtatur dhe si film në vitin 2007 ku luajnë yje si Javier Barden, Giovanna Mezzogiorno dhe Benjamin Bratt.

Kur Garcia Marquez u nderua me Çmimin Nobel në vitin 1982, gjykatësit suedeze vlerësuan të dy romanet e tij dhe tregime të shkurtra, në të cila fantastikja dhe realiteti janë të kombinuara në një botë te pasur te imagjinatës duke pasqyruar jetën dhe konfliktet e një kontinenti. ”

Ai ishte i pari Kolumbian dhe i katërti nga Amerika Latine qe ka fituar çmimin më prestigjioz letrar në botë.

Kush ishte Gabriel Garcia Marquezgabriel

Gabriel García Márquez (Gabriel Garsia Markez i njohur edhe si Gabo), shkrimtari i njohur kolumbian lindi më 6 mars të vitit 1927 në Aracataca, një fshat i vogël pranë maleve të Karaibeve kolumbiane dhe vdiq më 17 prill 2014. Ai ishte djali i Gabriel Eligio García dhe Luisa Santiaga Márquez Iguarán.

Në atë periudhë dështoi shoqëria United Fruit, që deri në atë kohë kishte mbajtur ekonominë në rajon në një nivel mjaft të mirë nëpërmjet kultivimit të bananes. Si në çdo familje të asaj krahine edhe në atë Márquez gjendja financiare ishte në përkeqësim të vazhdueshëm, kështu që Gabrile së bashku me prindërit u transferua në shtëpinë e gjyshërve të tij në Riohacha.

Tetë vjetët e para të jetës së Markezit kaluan qetësisht, të mbushura me historitë magjike të gjyshes Tranquilina Iguarán dhe tregimet epike të gjyshit Nicolás Ricardo Márquez Mehija, në shtëpinë e të cilit dëgjoi historinë e masakrës së plantacioneve të bananes, ku u vranë mbi 100 njerëz, që më pas u varrosën në një varr masiv. Nga goja e gjyshit dëgjoi bëmat e jashtëzakonshme të gjeneralit Rafael Uribe Uribe, protagonist absolut i Luftës Njëmijë Ditore (1899-1902), një nga ngjarjet më të rënda dhe më të përgjakshme në historinë e Kolumbisë.

Ne vitin 1935 humbi gjyshin dhe kjo ngjarje ndikoi shumë në gjendjen shpirtërore të 12 vjeçarit Márquez, i cili një vit me pas shkon në Barrankija për të studiuar në shkollën San Hosé. Më 1942 u transferua në Zipaquirá për të përfunduar gjimnazin. Ne moshën 20 vjeçare fitoi të drejtën e studimit në Universitetin e Bogotá, dega drejtësi. I mërzitur nga jeta e përshpejtuar e kryeqytetit kolumbian dhe nga i ftohti i krahinës se Andeve, Gabriel mbyllej në dhomën e tij ku lexonte kryeveprat e autorëve me të mëdhenj latinë dhe spanjisht-folës. I mahnitur nga letërsia, filloi të shkruante duke braktisur studimet.

Megjithë pasionin e madh për librat Márquez ishte një nga ata që vuanin situatën e Kolumbisë që po kalonte një periudhë ku dhuna ishte gjithnjë e pranishme. Me 9 prill 1948, filloi e famshmja El Bogotazo, e njohur si treditëshi i dhunës në kryeqytet, që përfundoi me vdekjen e drejtuesit liberal Jorge Eliecer Gaitán. Gjatë atyre ditëve të përgjakshme disa njerëz hynë në apartamentin e tij dhe dogjën gjithçka. Márquez vendosi të shkonte në Kartagjenë ku gjeti punë si redaktor e më pas si reporter për gazetën “El Universal”.

Në vitin 1949 vendosi të rikthehej në Barrankija, ku filloi të punonte si gazetar dhe u bashkua me “El Gruppo de Barranquilla”, që përbehej nga të rinj që kishin pasion letërsinë. Një vit më pas publikoi në faqet e gazetës “El Espectador” të Santa Fésë një tregim me titull “La tercera resignación”. Në vitin 1952, mbaroi së shkruari romanin e tij të parë, “La hojarasca” (përkthyer shqip si Gjethurinat) dorëshkrimin e të cilit e dërgoi në Argjentinë. Pas tre javësh në përgjigjen që i erdhi shkruhej që mund të merrej me çdo gjë përveç se me letërsi.

Në vitin 1955 fitoi çmimin e parë në një konkurs, ku konkurroi me tregimin “Un día después del sábado” (Dita pas së shtunës). Falë dhuntive të tij narrative, García Márquez në një hark kohor mjaft të shkurtër u bë një nga emrat më të rëndësishëm të gazetarisë kolumbiane. Intervistat, artikujt dhe opinionet e tij ishin të mirëpritura në çdo redaksi. Te gjitha punimet e tij deri në 1956, u publikuan si një libër i vetëm me titull “Relato de un náufrago”, që trazoi skenën politike në vend pasi aty trajtoheshin trafiqet e drogës nëpërmjet detit. Qëndrimi i Markezit ndaj këtij fenomeni gjeti aprovimin e popullit, por provokoi keqas politikanët.

Në nëntor të vitit 1956 drejtori i gazetës “El Espectador”, për të cilën punonte Markez, mori urdhër nga disa qeveritarë që të pushonte nga puna shkrimtarin. Nga miqësia e ngushtë dhe respekti i madh, drejtori vendosi ta dërgonte në Zvicër, ku do të punonte si reporter për gazetën e tij. Edhe pas falimentimit që ndodhi një vit me pas, Markez vendosi të qëndronte në Zvicër. Gjatë jetës në Evrope, ai vizitoi shumë qytete të famshme të kontinentit të vjetër së bashku me mikun Plinio Apuleyo Mendoza. Udhëtimi në fjalë shërbeu si frymëzim për të shkruar “90 días en la cortina de hierro”. Më 1958, pas një qëndrimi në Londër, García Márquez u kthye në Amerikë, për t’u vendosur më pas në Venezuelë.

Në Barrankija, u martua me Mercedes Barca, me të cilën pati dy fëmijë, Rodrigo (lindur në Bogotá në 1959) dhe Gonzalo (lindi në Meksiko në 1962). Më 1961 u transferua në New York ku filloi punën si korrespondent i Prensa Latina. Kërcënimet e vazhdueshme nga ana e CIA-s dhe kubanëve e shtynë të transferohej në Meksikë. Më 1967 realizoi kryeveprën e krijimtarisë se tij “Cien años de soledad“ (përkthyer shqip si Njëqind vjet vetmi), një libër që shënon kulmin e të ashtuquajturit realizëm magjik. Më 1974 dolën në treg “Ojos de perro azul” dhe “El otono del patriarca” (Vjeshta e patriarkut), dy veprat më komplekse të krijimtarisë së tij, një metaforë e gjerë mbi vetminë, mjerimin si pasojë e pasurimit.

Nga viti 1975, Márquez jetoi midis Meksikës dhe Kartagjenës, Havanës e Parisit. Më 1982, u vlerësua me çmimin Nobel për Letërsinë. Më 2002 publikoi vëllimin e parë të Vivir para contarla (Të jetosh për të treguar), ndërsa dy vjet më pas veprën e tij të fundit, të paktën deri tani Memorias de mis putas tristes (përkthyer në shqip nga Mira Meksi me titull Kujtim kurvash të trishta). Aktualisht Gabriel García Márquez jeton në Mexico Disctricto Federal në Meksikë, ku shkruan autobiografinë e vet dhe lufton kancerin limfatik. Ndër veprat e tij me të mëdha përmenden Dashuri në kohërat e kolerës, Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar dhe “Njëqind vjet vetmi” e cila është përkthyer në shqip nga i madhi Robert Shvarc, Gjenerali në labirintin e tij, Erendira etj. Veprat e Markezit në shqip i kanë përkthyer Ramiz Kelmendi, Veton Surroi, Aurel Plasari, Mira Meksi e Robert Shvarc.

Tituj të veprave të botuara në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Njëqind vjet vetmi, (Cien años de soledad) 1967
 • Vjeshta e patriarkut, (El otoño del patriarca) 1975
 • Varrimi i Nënë Madhes, (Los funerales de la Mama Grande) 1962
 • Histori e Miguel Litinit, ilegal në Kili , (La aventura de Miguel Littín clandestino en Chile) 1986
 • Kolonelit nuk ka kush t’i shkruajë, (El coronel no tiene quien le escriba) 1961
 • Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar, (Crónica de una muerte anunciada) 1981
 • Gjethurinat, (La Hojarasca) 1955
 • Një histori me paskuinë (La mala hora) 1961
 • Dashuri në kohën e kolerës, (El amor en los tiempos del cólera) 1985
 • Gjenerali në labirinthin e tij, (El general en su laberinto) 1989
 • Erendira 1983
 • Për dashurinë dhe demonë të tjerë, (Del amor y otros demonios) 1994
 • Historia e një rrembimi, (Noticia de un secuestro) 1996
 • Kujtim kurvash të trishta, (Memorias de mis putas tristes) 2004
 • Dymbëdhjetë tregime pelegrine, (Doce cuentos peregrinos) 1992
 • Të jetosh për të treguar, (Vivir para contarla) 2002

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/arkive-e-gabriel-garcia-marquez-shitet-per-2-2-million-dollare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala